top of page

KİTAP YAYINLAMA SÜRECİ NASIL OLUYOR?

Herkese merhaba! 🤩


Bugünün konusu kitap yayınlama ve yayınevi süreciyle ilgili. Bu süreci, en merak edilen konulardan biri olarak ele alıyoruz ve sizler için detaylı bir şekilde açıklıyoruz. Bu konuda sizin de eklemek istediğiniz bir şey olursa veya bize sormak istediğiniz sorular varsa sağ alt köşeden bi’ konuşalım! 🤙🏻


Kitap yayınlamayı daha iyi anlatmak için aşama aşama devam edeceğiz, ilk olarak:


| ✨Başvuru: Kitabınızı yayınlamaya karar verdikten sonra, kitabınızın son halini tamamlamanız önemlidir. Editöryal düzeltmeleri, dil ve imla hatalarını düzeltin ve metni eleştirel bir gözle son okumasını yapmalısınız. Bu süreci tamamlamak hem sizin açınızdan gözden kaçan bir konu veya başlık olmamasını sağlar hem de yayınevine düzenli bir dosya göndermek onlarda bıraktığınız ilk izlenimi olumlu yönde arttırmaktadır.


Kitabınızı yayınlamak için uygun yayınevlerini araştırın. Kitabınızın türüne, tarzına ve içeriğine uygun yayınevlerini hedefleyin. Yayınevlerinin yayınladığı kitapları inceleyin ve tercihlerinizi belirleyin.


Kitabınızın son halini Word veya PDF dosyası biçiminde, kendinizi tanıtan bir metinle birlikte yayınevine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.


Bu şekilde ilk adımı tamamlamış olduk!


| ✨ Değerlendirme ve Yayınevi Süreci: Yayınevi, gönderdiğiniz kitap dosyasını değerlendirir. Editörler kitabınızı okur ve içeriği, dil kullanımı, hikâye anlatımı gibi unsurları değerlendirir. Değerlendirme sonucunda kitabınız yayınevi tarafından kabul edilebilir veya reddedilebilir. Bu noktada iki farklı durum söz konusu olabilir:


1. Reddedilirse 👎🏻: Kitabınızın reddedilmesi sizi demoralize etmemeli. Reddedilme nedenlerini öğrenmeye çalışın. Bu sayede dosyanız üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Editörlerin geri bildirimlerini dikkate alarak kitabınızı daha da geliştirebilirsiniz.


2. Kabul Edilirse 👍🏻: Heyecanlı süreç başladı! Bundan sonra kitabınız için sözleşme hazırlanır. Bu sözleşme yazar ile yayınevi arasında hukuki süreci başlatmış olacaktır. Sözleşme sayesinde kitabınıza özel ISBN numarası (International Standard Book Number/ Uluslararası Standart Kitap Numarası) ve bu numaraya özgü bandrol alınır. Bu sayede siz ve eseriniz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına kaydedilmiş olursunuz. Bu sistem sayesinde aradan yıllar geçse de devletin ilgili birimleri tarafından arşivlenir ve eseriniz ölümsüzleşmiş olur.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı eser sözleşmesinde dikkat ettiği iki ana madde vardır. Bu iki ana madde: sözleşme süresi ve baskı sayısıdır. Geri kalan maddeler yayınevi ve yazarın çıkarlarını korumak için yazılmıştır. Biz Doksan Dokuz Yayınları olarak, amacımız yazarların kafalarını karıştırmak değil, süreçlerimizi olabildiğince şeffaf olarak paylaşarak onların yanında olmaktır. Bu sebeple sözleşmemiz çok sade ve yazarın eklemek istediği maddelere de açıktır. (Sözleşmeyi incelemek için bkz.)

Doksan Dokuz Yayınları Eser Sözleşmesi
.pdf
PDF dosyasını indir • 393KB

Kitabınızın kabul edilmesiyle birlikte, heyecanlı bir sürece adım atmış oluyorsunuz. Editörler, yazım hatalarını düzelterek metninizi ve dilinizi daha etkili bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. Sonrasında ise kitabınızın son okuması yapılıyor, her bir satır ve kelime büyük bir titizlikle gözden geçiriliyor.


Editörlüğü biten kitabın iç ve dış tasarım aşamasına geldiğinizde, hayal gücünüzle buluşuyorsunuz. Tasarımcılarımız dosyaya başlamadan hemen önce sizinle iletişime geçip kitabınızda nasıl bir tasarım istediğinizi, hangi renklerle ve temayla çalışması gerektiği sizin fikirleriniz çerçevesinde ilerliyor. Tasarımcılar, kapak tasarımı ve sayfa düzeni ile kitabınızın görsel kimliğini oluşturuyor.


Tasarım aşamasının tamamlanmasının ardından, kitabınızın tasarımı ve düzenlemesi sizin onayınıza sunuluyor. Kapak çalışmasında veya iç sayfalarda revize etmek istediğiniz kısımlar olursa tasarımcılarla görüşerek son düzeltiler de yapılıp yeniden sizin onayınıza sunuluyor. Kitabınızı eleştirel bir şekilde inceleyip onay verdiğinizde, matbaa sürecine geçiliyor. Kâğıt kalitesi, baskı tekniği ve diğer detaylar belirleniyor. Bu aşamada, kitabınız gerçek birer eser haline geliyor.


| ✨Dağıtım ve Pazarlama: Kitabınız matbaadan geldikten sonra yayınevi, kitabınızın tanıtımını, dağıtımını ve pazarlamasını üstlenir. Biz, Doksan Dokuz Yayınları olarak geniş bir dağıtım ağına sahibiz ve kitabınızı popüler ve ziyaretçi yoğunluğu olan kitap satış sitelerinde (Kitapyurdu, D&R, Kidega, İdefix, BKM, Pandora, Cimri, HepsiBurada, Trendyol) okuyucularla buluştururuz. Kitabınızın tanıtımı için özgün tasarımlara sahip sosyal medya afişleri hazırlıyoruz ve bu afişleri sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak kitabınızın tanıtımını yapıyoruz. Henüz 2023 yılında kurulduğumuz için bir fuara katılamadık, ancak ilerleyen süreçlerde fuarlarda da yer almayı hedefliyoruz. Bu şekilde kitabınızı bu platformlarda tanıtarak daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmanızı sağlarız. Pazarlama faaliyetleriyle kitabınızın görünürlüğünü arttırmaya ve okuyucularla etkileşim kurmanıza yardımcı oluruz.


👉🏻Sonuç olarak, eser başvurusu ve yayınevi süreci yazarlar için heyecan verici ve bazen zorlu bir yolculuktur. Başvurudan değerlendirmeye, sözleşmeden düzenlemeye, tasarımdan matbaaya ve dağıtıma kadar birçok aşamayı içerir. Bu süreçte yazarların sabırlı olması, geri bildirimleri dikkate almaları ve eserlerini sürekli geliştirmeye açık olmaları önemlidir.


Her yayınevinin farklı politikaları ve süreçleri olabilir, bu yüzden her durumun kendine özgü olabileceğini unutmayın. Ancak doğru adımları takip ederek, eserinizin yayımlanma şansını artırabilir ve daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz.


🚀 Eğer bir yazar olarak eser başvurusu ve yayınevi süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek veya sorularınızı sormak isterseniz, bi’ konuşalım.


324 görüntüleme0 yorum

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page