top of page

Mehmet Şahan

1957 yılında Kilis İli, Musabeyli ilçesinin Hüseyinoğlu Köyü’nde doğdu.

İlkokulu kendi köyündeki Hüseyinoğlu Köyü İlkokulu’nda okudu.

Orta öğrenimine 1968-1969 yıllarında Hatay İli Hassa Ortaokulu’na devam etti. Öğrenim hayatına ara vererek iki yıl İstanbul’da bir lokantada çalıştı. Çalıştığı lokanta sahibi merhum Vasıf Develi’nin isteği ve ısrarı üzerine ortaokul son sınıfı okumak üzere Kilis Ortaokulu’na kayıt yaptırdı.

1973-74 öğretim yılı Kilis Ortaokulu’ndan mezun oldu ve aynı yıl devlet parasız yatılı okul sınavlarına girerek Tokat Öğretmen Okulu’nu kazandı.

1974-1975 yıllarında Tokat Öğretmen Lisesinde okuduktan sonra okula tekrar iki yıl daha ara verdi. Bu süre zarfında yine İstanbul’da bir lokantada çalıştı. Ancak çevrenin ve akrabaların baskısı ile lise son sınıfı okumak üzere Kilis Öğretmen Lisesi’ne naklen kayıt yaptırdı. 1978-79 öğretim yılı bu okuldan mezun oldu. Aynı yıl girdiği üniversite sınavlarında Hatay Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandı.

1982 Şubat döneminde “Sınıf Öğretmeni” olarak mezun oldu.

Giresun İli Bulancak İlçesi Bayındır Köyü İlkokulu’nda dört yıl;

Adıyaman İli Kuyulu (Turuş) Köyü İlkokulu, Başpınar (Küllüm) Köyü İlkokulu, İndere (Zey) Köyü İlkokulu ve merkezde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu (Şimdiki adı Zeynep Turgut İlköğretim Okulu) olmak üzere 1986- 1996 yılları arasında toplam on yıl görev yaptı.

1996 yılında kendi isteği ile İstanbul’a tayin yaptırarak Küçükçekmece ilköğretim Okulu’nda üç yıl, Avcılar Atatürk İlköğretim Okulu’nda da on yıl Müdür yardımcısı olarak çalıştı. Yirmi yedi yıllık hizmetten sonra kendi isteği ile Temmuz 2009’da emekliye ayrıldı.

Görev yaptığı okullarda Halk Oyunları Kursu, Bağlama Kursu; ev hanımlarına yönelik meslek edindirme amaçlı Kumaş Boyama Kursu gibi kurslar açmıştır. Ayrıca 2000-2006 yılları arasında sosyal sorumluluk kapsamında ihtiyaçlı ailelerin tespiti ve ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik Deniz Feneri Derneği bünyesinde “Sosyal İnceleme ve Yardım Faaliyetleri” çalışmalarında gönüllü olarak yer almıştır.

Görüldüğü üzere “yazarımız” hayatını, teorik bilgilerle beraber “yaparak-yaşayarak” öğrenen; edindiği hayati birikimlerini eserlerine yansıtarak insanlığın istifadesine sunmaya çalışmaktadır.

Emekliye ayrıldıktan sonra çok sevdiği şiir yazma çalışmalarına hız verdi.

İlk şiir kitabı “İçimdeki Kıvılcım”ı 22.11.2009 tarihinde yayımladı.

İkinci kitabı Kasım 2021'de “ÇOCUK KALBİM Eğitim Sürecinde ÇOCUK VE BİZ” ismiyle Platanus Yayınlarından yayınlandı.

Üçüncü kitabı Mart 2022'de “BABADAN OĞULA Gönül Diliyle MUHABBET” ismiyle Gülnar Yayınlarından yayınlandı.

Dördüncü kitap olarak “GÖNÜLDEN DİLE Dilden Eceye SEVGİ SELİ” ismiyle Doksan Dokuz Yayınlarından yayınlanacaktır.

Şu an yayınlamaya hazır on adet kitap dosyası bulunmaktadır.

2018 yılından bu yana şiirlerinde “Pîr-i Fanî” mahlasını kullanmaktadır.

Evli, üç çocuk babası; üç de torun sahibidir.

Halen Kilis’te ikamet etmektedir.  

 

Mehmet Şahan
bottom of page